תפריט נגישות
שנה גודל טקסט וצבעים:
אתה נמצא כאן:

קהל יעד ופוטנציאל עסקי

המושגים "נכים", או "אנשים בעלי מוגבלות", מעוררים בדרך-כלל אסוציאציה לבעלי מוגבלויות חמורות: עיוורון, שיתוק, חירשות, פיגור שכלי וכדומה. למעשה, המוגבלויות החמורות, הן רק קצה אחד של קו-רצף שכל בני-האדם נמצאים עליו. ניקח לדוגמה את חוש הראייה. בקצה אחד של קו-הרצף נמצאים העיוורים, אחריהם, אנשים המוגדרים ככבדי-ראייה ובהמשך, כל האנשים הזקוקים למשקפי קריאה או ראייה, עיוורי-צבעים ועוד. כל האנשים האלה עלולים להיתקל בחסמי נגישות. חלק גדול מהם מתקשה לקרוא אותיות קטנות, חלקם מתקשה לקרוא כאשר אין ניגוד גדול מספיק בין הטקסט לרקע. תפיסת המוגבלות כקו-רצף נכונה לכל סוגי היכולות שלנו, פיזיות, חוּשיוֹת, קוגנטיביות ושְׂפָתִיוֹת. כמעט שאין אדם שלא נתקל במהלך חייו במוגבלות כלשהי, מוּלדת, זמנית (למשל, יד שבורה), או בשל הזדקנות. מבט על הסובבים אותנו יגלה עד מהרה שגם בקרב בני משפחתנו וחברינו הקרובים יש אנשים שיוכלו להפיק תועלת מיתר נגישות של אתרי-אינטרנט ואמצעי שירות טכנולוגיים.

כמה אנשים עם מוגבלות יש בישראל?

  • בישראל חיים היום 1.36 מיליון אנשים עם מוגבלות, שהם 24% מהאוכלוסייה.
  • בישראל חיים יותר מ־600 אלף אנשים עם מוגבלות חמורה שהם 9% מהאוכלוסייה, מתוכם: כ-240 אלף בגילאי עבודה, 175 אלף ילדים מתחת לגיל 18, 185 אלף בגיל זקנה (גיל 65 ומעלה).
  • 98% מהמוגבלויות נרכשות במהלך חיי האדם.

סוגי מוגבלויות

מוגבלות יכולה להתבטא בצורות רבות. יש אנשים שחוש השמיעה שלהם מוגבל, יש אנשים עם מוגבלות בדיבור או בראייה. יש נכים המתקשים בניידות. יש אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית כזו או אחרת, כגון דיסלקסיה או קשיי למידה אחרים. יש אנשים המתמודדים עם מחלות היוצרות מוגבלות כגון דלקת פרקים או טרשת נפוצה. יש אנשים רבים שיש להם יותר ממוגבלות אחת, כך ששילוב המוגבלויות משפיע על יכולתם לקבל שירותים הניתנים באמצעות טכנולוגיית מידע.

לפניכם נתונים על שכיחות סוגי מוגבלות באירופה

סוג מוגבלות אחוז מאוכלוסיית אירופה
היזקקות לכיסא-גלגלים 0.375
היזקקות לאמצעי-עזר להליכה 5.625
אי-אפשרות להפעיל את אחת הזרועות 0.125
רפיון שרירים 2.75
קואורדינציה ירודה 1.375
אי-אפשרות להפעיל את האצבעות 0.125
לקות דיבור 0.25
לקות שפה 0.625
דיסלקסיה 3.125
מנת-משׂכּל נמוכה במיוחד 3.75
חירשות 0.125
כּבדוּת שמיעה 10
עיוורון 0.125
לקות ראייה 1.375

פוטנציאל כלכלי

מחקרים מראים כי הפוטנציאל הכלכלי של אנשים עם מוגבלות אינו ממומש במלואו, ושיעור צריכת השירותים שלהם נמוך מזה של מקביליהם (מבחינה כלכלית) באוכלוסייה הכללית. יתרה מכך, מחקר שנערך בבריטניה מצביע על שיעור נטישה של 83% בקרב לקוחות עם מוגבלות עקב חוסר-נגישות של עסקים, או עקב התנהלות שאינה מתחשבת באנשים עם מוגבלות.

  • ההכנסה השנתית נטו של אוכלוסית אנשים עם מוגבלות מוערכת בכ 20 מילארד ש"ח בשנה.
  • ההכנסה השנתית נטו של בני משק הבית של אנשים עם מוגבלות מועכרת בכ 73 מיליארד ש"ח בשנה.

המעגל הסובב אנשים עם מוגבלות, בני משפחה וחברים רגיש מאוד לנושא הנגישות ויעדף אף הוא עסקים המכבדים את צרכי יקירים. על פי הנתונים א ול 48% מהאוכלוסיה בן משפחה עם מוגבלות כלשהי ואחד מכל חמישה אנשים בישראל מטפל בבן משפחה עם מוגבלות חמורה.

ברמה הפרקטית גם המעגל הסובב של אנשים עם מוגבלות יעדיף לצרוך שירותים במקום נגיש, בעיקר כאשר צריכת השירות הינה ביחד עם האדם עם מוגבלות – כך, למשל, משפחה לא תחגוג ארוע במסעדה שאינה נגישה אם אחד מבני המשפחה זקוק לנגישות.