תפריט נגישות
שנה גודל טקסט וצבעים:
אתה נמצא כאן:

אתר נגיש טוב לעסקים

אתרי-אינטרנט הם פלטפורמה עסקית המשרתת את השיווק, המכירות, ואת תדמית העסק, והם גם משמשים כערוץ שירות יעיל וחסכוני. נגישות משפרת משמעותית את התוצאות העסקיות של אתרי-אינטרנט מסיבה פשוטה – קהל רחב יותר יכול להשתמש בהם בנוחות. בנוסף לכך, אתרים כאלה נגישים יותר גם למנועי-החיפוש ולפיכך הם זוכים לדירוג גבוה יותר. כל אלה מגדילים באופן משמעותי את מספר הכניסות לאתר ואת מספר הגולשים המשתמשים באתר. כתוצאה מכך, עלויות התפעול של השירות מצטמצמות ותדמית החברה משתפרת.

בעניין זה, אין חכמים כבעלי ניסיון.

מכון התקנים הבריטי פרסם תיאור-מקרה, העוסק בהנגשת אתר האינטרנט של ענקית הביטוח הבריטית, חברת Legal & General Group, ובוחן את החזר ההשקעה (ROI) של הנגשת האתר. התוצאות העסקיות היו מפתיעות: תוך שלושה חודשים עלה מספר האנשים שקיבלו הצעת מחיר באמצעות האתר ב-50%. בתוך שנה נרשמה עלייה של 95% תוך שנה. המכירות דרך האתר עלו ב 90%.

בהתחשב בתועלות נוספות, כגון ירידה משמעותית בעלויות תחזוקת האתר, קיצור משמעותי בזמן טעינת העמוד ותאימות לגלישה באמצעות ממכשירים סלולריים ו-PDA, הגיע החזר ההשקעה (ROI) ל-100% בתוך שנה.

בואו נבחן את הסיבות לתוצאות העסקיות הללו:

נגישות מגדילה את מספר הכניסות לאתר ממנועי חיפוש

על פי תיאור-המקרה הבריטי, בתוך 24 שעות עלתה התנועה הטבעית ממנועי חיפוש ב-25% והתייצבה לבסוף על 50%. הדבר אינו מפתיע, שכן מנועי חיפוש הם למעשה "עיוורים". האמצעים שמנוע החיפוש משתמש בהם כדי להבין במה עוסק האתר וכיצד לדרג אותו מול מילות-חיפוש דומים להפליא לאמצעים שבהם משתמשים עיוורים.

נגישות מגדילה את קהל-היעד הפוטנציאלי

מוגבלות בשימושי מחשב ואינטרנט היא נחלתם של רבים. על פי מחקר של חברת מיקרוסופט, 25% ממשתמשי המחשב זקוקים לטכנולוגיה נגישה ועוד 37% מפיקים תועלת מטכנולוגיה נגישה, גם אם הם יכולים להסתדר בלעדיה. כלומר, 62% מהגולשים מפיקים תועלת מאתר נגיש. אם תהיתם למה יש "זליגה" של גולשים מן האתר שלכם, הרי לכם אחת התשובות.

נגישות מעלה את נפח הפעילות של הגולשים באתר

אתר נגיש הוא אתר בעל רמת שימושיות גבוהה: הוא מאורגן באופן ברור, יש בו כותרות ברורות, מבנה מסודר ונוח של תכנים, יש בו הסברים, הנחיות ברורות למילוי טפסים, הודעות שגיאה מדויקות וכיוצא באלה. ככל שרמת השימושיות של האתר גבוהה יותר, כך יעדיפו המשתמשים לקבל מידע ושירותים דווקא ממנו. נפח פעילות גבוה באתר פירושו פעילות עסקית רחבה יותר והפחתה של עלויות תפעול בערוצי שירות אחרים.

נגישות מצמצמת את עליות התפעול של החברה או הארגון

ככל שגדֵל מספר האנשים המגיעים לאתר ומקבלים באמצעותו מידע ושירות, כך פוחתות הוצאות התפעול של החברה או הארגון. עלות מתן שירות ומידע באמצעות האינטרנט היא כ-10% בלבד מעלות השירות הפרונטלי והטלפוני.

נגישות משפרת את התאימות לכל אמצעי הגלישה

אתר נגיש הוא אתר שיש בו הקפדה על כתיבת קוד סטנדרטית. לפיכך, אתר כזה נגיש לא רק לאנשים עם מוגבלות, אלא גם לאמצעי גלישה שונים. אתר נגיש יתפקד וייראה היטב בדפדפנים מסוגים שונים, בכלל זה דפדפנים של מכשירי טלפון סלולרים ומכשירי כף-יד. בעולם שבו החיבור לאינטרנט נעשה מכל מקום, והשימוש ברשת נעשה בכל זמן, מחייב עמידה בסטנדרטים שיבטיחו ניראות ותפקוד תקין של האתר בכל אמצעי גלישה.

נגישות משפרת את התדמית הארגונית

המעגלים המשפחתיים והחברתיים של אנשים עם מוגבלות מושפעים אף הם באופן ישיר או עקיף מחוויית השירות הנגיש של יקיריהם. על פי סקר שערך המכון לגאוקרטוגרפיה עבור נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בשנת 2009, 48% מהציבור הם בני-משפחה של אנשים עם מוגבלות. על פי סקר זה 89% מהציבור מעריכים באופן חיובי עֵסֶק המאפשר שירות נגיש לאנשים עם מוגבלות.

חברות רבות במשק משקיעות מאמצים ניכרים בתחום האחריות החברתית כחלק מתפיסה המַכּירה בסינרגיה שבין חברה לעסקים. נגישות תורמת לתדמית הארגונית ומשפיעה על מעגלי לקוחות רחבים.