תפריט נגישות
שנה גודל טקסט וצבעים:
אתה נמצא כאן:

התועלת בהנגשת אתרים

הנגשת אתר-אינטרנט נובעת מתפיסת-עולם עסקית שעל-פיה יש לדאוג לשירות כל ציבור הלקוחות הקיימים והפוטנציאליים שלכם. הנגשת אתר-אינטרנט פירושה יצירת חווית שירות איכותית לכל הלקוחות, בהם גם לקוחות עם מוגבלות, כדי למצות את מלוא הפוטנציאל של קהל הלקוחות הקיימים וכדי לגייס לקוחות חדשים. הרווח הנגזר מהנגשת אתרים עולה אלפי מונים על ההשקעה שתידרשו לה. הסיבות לכך רבות:

קהל היעד לנגישות

נתונים דמוגרפיים ונתונים ממחקרים בתחום הנגישות מצביעים על פוטנציאל גידול של 25%-62% בכמות המשתמשים כתוצאה מהנגשת אתרים.

למידע נוסף על קהל יעד לנגישות

מנועי חיפוש מדרגים אתרים נגישים במקומות גבוהים מאוד

הסביבה העסקית התחרותית שבה אתם פועלים מחייבת בוֹלטוּת ברשת האינטרנט. רוב הלקוחות מגיעים לאתר שלכם ממנועי חיפוש. דירוג גבוה בתוצאות מנועי החיפוש הוא הגורם העיקרי לכניסת גולשים לאתר שלכם. כיוון שמנועי חיפוש משתמשים בטכניקות איתור מידע הדומות לטכניקות שבהן משתמשים כלי-עזר לעיוורים, הנגשת האתר לעיוורים משפרת במידה רבה את הנראוּת שלהם גם למנועי החיפוש. פרויקטים רבים שקיבלו ייעוץ מאיתנו דיווחו על עלייה משמעותית (בין 5%-10%) במספר הכניסות לאתר ממנועי חיפוש בעקבות תהליך ההנגשה.

למידע נוסף על נגישות ושיפור תוצאות במנועי חיפוש (SEO)

שימושיות וחוויית גלישה איכותית מרחיבות את היקף הפעילות והמכירות באתר

אתר נגיש מקנה ללקוחות חוויית גלישה נוחה וידידותית. אתר נגיש הוא אתר שמותאם לצרכים של כל הלקוחות שלכם. גם אנשים שאינם תופסים את עצמם כאנשים עם מוגבלות זקוקים לאתרים נגישים בשל בעיות ראייה (כגון עיוורון-צבעים או קושי בקריאה של כתב קטן-ממדים). גולשים אלה יחושו לא-בנוח באתר לא-נגיש, אף כי ברוב המקרים הם אינם מודעים לגורמים לכך. במקרים כאלה יתקשו הגולשים לאתר מידע ויפנו לאתר אחר שבו הם מרגישים יותר בנוח. תיאור-המקרה של הנגשת אתר חברת Legal & General Group מעלה נתונים שעל-פיהם נרשמה עלייה של 95% בבקשות להצעת מחיר מהאתר ו-90% במכירות בעקבות ההנגשה.

עמידה בדרישות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

חוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות התשנ"ח-1998 מחייב את כל נותני השירותים בישראל לספק שירות נגיש לאנשים עם מוגבלות. תקנות נגישות השירות שהותקנו על-פי החוק, ונמצאות בהליכי אישור סופיים, דורשות הנגשה של כל אמצעי השירות, בכלל זה אתרי-אינטרנט. הנגשה של אתר-האינטרנט שלכם תמנע מצב שבו תיתבעו על אי-נגישות. החוק מאפשר הגשה של תביעות אזרחיות עד לגובה 50 אלף ₪ ללא הוכחת נזק, וכן תביעות פליליות נגד החברה והמנהלים העקיפים והישירים של האתר. בהקשר הזה חשוב להבין – אף על-פי שהתקנות עדיין אינן בתוקף, אם אתם מתכוונים לבנות אתר חדש או לשדרג את האתר הקיים, כדאי להנגיש אותו כבר עכשיו ולחסוך עד 90% מההשקעה שתידרשו לה, אם תבנו אתר בלתי-נגיש ותנגישו אותו בשלב מאוחר יותר.

הפחתה של עלויות התפעול

המעבר למתן שירותים ומידע באמצעות האינטרנט חוסך לכם כ-90% מעלויות תפעול השירות. ככל שתשכילו להרגיל יותר לקוחות לקבל שירותים באמצעות האינטרנט, כך תחסכו בעלויות התפעול של שירותים פרונטליים וטלפוניים. זאת ועוד, המעבר למסירת מידע באמצעות דואר אלקטרוני במקום משלוח דברי-דפוס בדואר חוסך כסף רב לארגון. גם במקרה זה עליכם לספק דואר אלקטרוני נגיש, על-פי העקרונות של הנגשת אתרי-אינטרנט.

כמה עולה לבנות אתר נגיש?

בשלב זה אתם ודאי חושבים לעצמכם, כל התועלות האלה טובות, אבל צריך לבחון את הכדאיות. חשוב לבדוק כמה זה עולה לנו. התשובה לשאלה הזו היא כמובן מורכבת ותלויה בגודל האתר, במורכבות שלו ובכלים שתשתמשו בהם לבניית האתר. על פי ההערכות, עלות הבנייה של אתר נגיש גבוהה ב-5% בערך מעלות הבנייה של אתר לא-נגיש. הגורמים המרכזיים המשפיעים על עלות הפיתוח של אתר נגיש הם שימוש בכלים התומכים בנגישות ויכולת פיתוח על-פי הסטנדרטים. לכן, בבואכם לרכוש שירותי פיתוח לאתר, ודאו שהספקים שלכם או המתכנתים שלכם מכירים את הנושא ומנוסים בו. שימו לב, פיתוח של אתר לא-נגיש והנגשה שלו בשלב מאוחר תעלה הרבה יותר מפיתוח אתר נגיש מראש. לכן אנחנו ממליצים לשלב יועץ נגישות כבר בשלב האפיון ותכנון הפיתוח, כדי להגדיר סטנדרטים תומכי-נגישות לפיתוח כבר בשלבים הראשונים של בניית האתר.