תפריט נגישות
שנה גודל טקסט וצבעים:
אתה נמצא כאן:

נגישות אתרים – החוק

החובה החוקית להנגשת אתרי אינטרנט הינה חלק מחקיקה רחבה העוסקת בשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. על פי החוק, לאנשים עם מוגבלות יש הזכות לנגישות. תקנות הנגישות עוסקות בהסרת חסמים כדי שאנשים עם מוגבלות יוכלו לקבל שירות באותה רמת נוחות ואיכות כפי שמקבל כלל הציבור.

מה אומר חוק הנגישות לאינטרנט?

כל מי שעושה שימוש באינטרנט כדי לספק שירות או מידע אודות השירות צריך להנגיש את האתרים שלו לפי תקן ישראלי 5568 . התקן הישראלי הינו למעשה אימוץ של הנחיות בינלאומיות – הנחיות נגישות לתכני אינטרנט Web Content Accessibility Guidelines  של ארגון ה W3C הבינלאומי (לרשותכם תרגום לעברית של הנחיות הנגישות). הנחיות הנגישות נחלקות לשלוש רמות של נגישות. רמת הנגישות הנדרשת בישראל היא AA.

לוחות זמנים להנגשת אתר אינטרנט

אתר שהוקם עד 25.10.15

א.      סקר נגישות לאתר יבוצע עד ל 25/4/2014.

ב.      התאמות נגישות יבוצעו עד ליום 25/10/2016.

ג.       החל מ 25/10/2015 כל תוספת חדשה לאתר תהיה נגישה.

אם יש לכם אתר שהוקם מ 25.10.15 ואילך

שירות אינטרנט חדש אשר נפתח מיום 25.10.15 ואילך, חייב להיות נגיש מיום פתיחתו.

מי חייב בנגישות לאינטרנט?

על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות החייב בנגישות (ולא רק של אתרי אינטרנט) הוא בעלי השירות, המחזיק או המפעיל שלו בפועל. החייב בנגישות אתרים הוא מי שמספק שירותים או מידע אודות השירות שהוא נותן באמצעות האינטרנט. החייב יכול להיות גוף ציבורי או פרטי, למטרות רווח או לא.

האם רק אתרי אינטרנט חייבים בנגישות?

לא רק אתרי אינטרנט חייבים בנגישות אלא גם מסמכים, דפי נחיתה, אפליקציות, וכל שירות או מידע אודות השירות שניתנים באמצעות האינטרנט.

פטורים מהנגשת אתרי אינטרנט

פטור בשל נטל כבד מדי

אם ביצוע ההנגשה מהווה נטל כלכלי כבד מדי ניתן יהיה לקבל פטור מהתאמות הנגישות בעתיד יהיו תקנות מוסדרות המגדירות את תנאי הפטור. עד לכתיבת התקנות הללו החפצים בפטור מסיבת נטל כבד מדי צרכים לפנות לנציב שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים. זכאים לפטור רק גופים שאינם רשויות ציבוריות.

פטור בשל אי היתכנות טכנולוגית

אם לא ניתן לבצע התאמה מסוימת או חלק ממנה מסיבה שאין אפשרות טכנולוגית לבצעה, ניתן לקבל פטור מביצוע התאמה המסויימת. את הפטור ייתן מורשה לנגישות השירות על סמך חוות דעת של איש מקצוע.

האמור באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.